SoTL Journal Club

Dinsdag 2 december | 12.00 - 13.00

Hoe ‘noticing’ als docentvaardigheid diepgaand inzicht verschaft in de werkwijze van scriptiebegeleiders

Het begeleiden van onderzoeksprojecten van studenten is een complexe en genuanceerde taak. In deze Journal Club zullen we onderzoeken hoe de werkwijzen van scriptiebegeleiders en de dilemma’s waarmee zij worden geconfronteerd, de leerervaringen van studenten beïnvloeden. De studie van Vereijken et al. (2018) onderzoekt het concept van ‘teacher noticing’ en illustreert hoe begeleiders omgaan met de uitdagingen van het begeleiden van studenten tijdens hun onderzoeksreis. Het artikel biedt waardevolle inzichten in de pedagogische keuzes en dilemma’s die inherent zijn aan begeleiding, door de reflecties van begeleiders op hun interacties met studenten te analyseren.

Wil jij meedenken over de bevindingen van het onderzoek en de relevantie ervan voor zowel begeleidings- als onderwijspraktijken bespreken? Meld je dan aan voor de SoTL Journal Club op 2 december.

Het event wordt georganiseerd door SIG Scholarship of Teaching and Learning (SoTL) in REC A2.13. De toegang is gratis en de voertaal Engels.

Aanmelden

Wat is de SoTL Journal Club?

De SIG SoTL organiseert tweemaandelijks een Journal Club waar collega’s samenkomen om huidig werk op het gebied van Scholarship of Teaching and Learning (SoTL) te verkennen, te bespreken en kritisch te benaderen. SoTL is een onderzoeksgebied waarin universitair docenten hun eigen onderwijspraktijken systematisch onderzoeken, met als doel deze te verbeteren en de verkregen inzichten te delen met de academische gemeenschap.

Ons doel is om ons begrip van onderwijs en leren te verdiepen, op de hoogte te blijven van nieuwe SoTL-discussies en een ondersteunende praktijkgemeenschap op te bouwen die verschillende disciplines omvat. Hoewel we vaak wetenschappelijke artikelen lezen, staan we ook open voor andere formats, zoals blogposts, podcasts of creatieve uitingen die bijdragen aan de SoTL-dialoog.

Elke sessie richt zich op één vooraf geselecteerd stuk, met een korte inleiding over de belangrijkste ideeën, gevolgd door een open discussie over de relevantie en mogelijke toepassingen ervan in onze eigen context.

In 't kort

Event SoTL Journal Club: Hoe ‘noticing’ van docenten diepgaand inzicht verschaft in de werkwijze van scriptiebegeleiders
Datum & tijd Dinsdag 2 december, 12.00 – 13.00 uur
Locatie REC A2.13
Taal Engels
Sprekers René Glastra van Loon en Svenne Groeneweg
Voorbereiding Als je het artikel van tevoren doorneemt, zal de sessie het meest waardevol worden.

Meld je hier aan

Programma

Tijdens deze sessie gaan we aan de hand van het artikel “Novice supervisors’ practices and dilemmatics pace in supervision of student research projects” (Vereijken et al., 2018) aan de slag.

Samen gaan we

  • Nadenken over de bevindingen van het onderzoek en hun relevantie voor zowel supervisiepraktijken als onderwijspraktijken.
  • Het concept van ‘teacher noticing’ (opmerken door de docent) en de impact ervan op het leren en de ontwikkeling van studenten bespreken.
  • De dilemma’s en uitdagingen onderzoeken waarmee supervisors worden geconfronteerd en hoe zij daarmee omgaan.
  • Nadenken over hoe we strategieën kunnen implementeren om onze supervisiepraktijken te verbeteren en het leren van studenten te ondersteunen.
  • Ideeën uitwisselen over hoe we soortgelijke SoTL-onderzoeksprojecten kunnen opzetten om ons inzicht te verdiepen en bij te dragen aan de bredere onderwijs- en leergemeenschap.

Dit belooft een levendige en boeiende discussie te worden, die nieuwe perspectieven op het begeleiden van onderzoeksprojecten van studenten zal openen!

Leerdoelen van de SoTL Journal Club

Door mee te doen aan de SoTL Journal Club ga je

  • Jouw kennis van lesgeven en leren verdiepen
  • nieuwe perspectieven en benaderingen verkennen
  • in contact komen met en leren van andere collega’s die gepassioneerd zijn door onderwijs
  • ideeën opdoen die je direct kunt toepassen in jouw eigen praktijk of kunt gebruiken als inspiratie voor toekomstige projecten.

Voor wie?

De SoTL Journal Club staat open voor iedereen die geïnteresseerd is in onderwijs, of je nu een ervaren docent bent, net begint of werkzaam bent in een ondersteunende functie in het onderwijs. Er is geen voorkennis van SoTL, onderwijsonderzoek of andere empirisch onderbouwde benaderingen van lesgeven vereist of verwacht. Het enige wat nodig is, is nieuwsgierigheid en de bereidheid om samen na te denken over lesgeven en leren.

Voor deze sessie verwelkomen we vooral docenten die willen experimenteren met nieuwe manieren om studenten te betrekken bij het vormgeven van hun leerervaring. Als je geïnteresseerd bent in het aanbrengen van kleine maar betekenisvolle veranderingen in je onderwijs, dan is deze sessie iets voor jou!

Door wie?

De Journal Club wordt georganiseerd door René Glastra van Loon en Svenne Groeneweg, coördinatoren van de Special Interest Group SoTL.

René werkt als didactisch adviseur en trainer bij het Teaching and Learning Centre (TLC). Hij is gespecialiseerd in het stimuleren van een onderzoekende houding bij docenten en is voormalig deelnemer aan het Education Research Fellows-programma, dat UvA-docenten ondersteunt bij het opzetten en uitvoeren van hun eigen SoTL-projecten.

 

 

Svenne richt zich zowel in haar promotieonderzoek als in haar werk bij het TLC op SoTL. Haar onderzoek richt zich op het ondersteunen van universitair docenten bij het systematisch reflecteren op en verbeteren van hun onderwijspraktijken, en op het bestuderen van de impact en ontwikkeling van SoTL-initiatieven in bredere zin. Via haar werk bij het TLC is zij ook betrokken bij het ontwerp en de organisatie van het Education Research Fellows-programma.