TLC-Centraal
ACTAAcademisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam
EBEconomie & Bedrijfskunde
FdGFaculteit der Geneeskunde
FdRFaculteit der Rechtsgeleerdheid
FGwFaculteit der Geesteswetenschappen
FMGFaculteit der Maatschapij- en Gedragswetenschappen
FNWIFaculteit der Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica
TLC-Centraal
ACTAAcademisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam
EBEconomie & Bedrijfskunde
FdGFaculteit der Geneeskunde
FdRFaculteit der Rechtsgeleerdheid
FGwFaculteit der Geesteswetenschappen
FMGFaculteit der Maatschapij- en Gedragswetenschappen
FNWIFaculteit der Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica
De videoserie Bits of Innovation: het verhaal achter de Grassroots-beurs volgt drie UvA-docenten die het onderwijs willen verbeteren met behulp van een UvA TLC Grassroots-beurs. De driedelige interviewserie geeft een momentopname van de start, middel- en slotfase van het Grassroots-project. Met welk idee en verwachting starten de docenten met het Grassroots-project? Hoe ontwikkelen deze ideeën gedurende het traject? En welke impact heeft hun project uiteindelijk op hun onderwijs? Duik in de wereld van kakkerlakken, tanden trekken en sociale stadskaarten en krijg een beeld van de uitwerking van de Grassroots-beurs.
De Grassroots-beurs is een UvA TLC onderwijsbeurs die wordt uitgegeven aan UvA-docenten die een idee hebben om met een ICT-toepassing het onderwijs te innoveren.
Lees meer over de Grassroots-beurs of doe een aanvraag
Start van het Grassroots-project | Halverwege het Grassroots-project | Slotinterview | ||
Disclaimer: In de video wordt melding gemaakt van onderzoek naar levende kakkerlakken. Meer weten? Bekijk de Wet op dierproeven
Dr. Marlies Oostland is universitair docent in Cellular and Circuit Neuroscience. Zij werkt sinds september 2022 bij de UvA aan de Faculteit der Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica (FNWI). Eerder publiceerde zij meerdere onderzoeken over de neurofysiologie van muizen. Ze ontving een Grassroots-beurs voor de ontwikkeling van het derdejaars-keuzevak Psychobiologie: Van Neuron tot Gedrag.
Binnen dit vak gaan studenten met nieuwe technologieën onderzoek doen naar het zenuwstelsel- en gedrag van levende kakkerlakken. In de interviewreeks neemt Marlies ons enthousiast mee in haar vakgebied en onderstreept ze het belang van studenten die praktijkervaring op doen. En dat is iets wat niet altijd vanzelfsprekend is binnen het bestaande onderwijs. Ze verteld vol enthousiasme over haar innovatie ‘Project-Based Learning in vivo neurofysiologie en gedrag van kakkerlakken’. Ze beschrijft hoe de implementatie in de klas is verlopen en vol trots deelt ze beelden die de studenten zelf hebben gemaakt. Daarnaast vertelt ze hoe het nu verder moet met haar project en onderstreept ze de maatschappelijke waarde van dit onderwijs. In het slotinterview reflecteert ze op het project en de toekomst van deze innovatie voor het onderwijs.
Start van het Grassroots-project | Halverwege het Grassroots-project | Slotinterview | ||
Dr. T. (Tom) van Riet is docent aan de Faculteit der Tandheelkunde (ACTA) en MKA-chirurg aan het AmsterdamUMC. Daarnaast is Tom een kersverse promovendus met zijn proefschrift Learning about Tooth Removal with Robot Technology. Met zijn verkregen Grassrootsbeurs bouwt hij hierop verder en ontwikkelt hij technologie waarmee tandheelkunde-studenten kunnen oefenen op het trekken van tanden voordat ze hun studie hebben afgerond. In de praktijk beginnen deze studenten hun carrière vaak zonder ervaring en zelfvertrouwen op het gebied van tandextractie.
Nooit eerder konden studenten tandheelkunde oefenen met het trekken van tanden op oefenmodellen. Tom heeft dit met zijn project ‘Force Feedback in onderwijs over tandextractie’ nu mogelijk gemaakt. Hij legt in de video’s uit waarom dit baanbrekende onderwijs alleen mogelijk is met interfacultaire en interscolaire samenwerking en hoe hij met deze manier van onderwijs zijn studenten meer zelfvertrouwen kan geven.
Start van het Grassroots-project | Halverwege het Grassroots-project | Slotinterview | ||
Dr. Jeanine Suurmond was universitair hoofddocent in ‘Diversity responsive health care practices’ aan de Faculteit der Geneeskunde in het Amsterdam UMC. Ook vervulde zij hier de belangrijke rol van diversity officer. Jeanine zette zich dan ook vol in om de benodigde medische zorg voor iedereen toegankelijk te maken. Over de hele wereld, maar ook in een stad als Amsterdam hebben groepen minderheden namelijk niet altijd toegang tot de benodigde medische zorgverlening. Jeanine wil dit deels aanpakken door haar studenten bewust van deze problematiek te maken. Daarom gebruikt zij de Grassrootsbeurs voor het ontwikkelen van een sociale plattegrond van de stad Amsterdam.
Op deze plattegrond kunnen studenten en medici zien hoe sociale determinanten (zoals de buurt waar je woont) van invloed zijn op gezondheid van mensen. Het biedt een handvat voor studenten en medici te reflecteren op hoe zij rekening kunnen houden met deze sociale determinanten bij het verlenen van zorg. Jeanine neemt je mee in haar project ‘Sociale determinanten van gezondheid: een interactieve kaart van Amsterdam’ aan de hand van een prototype. Zo laat ze nog maar eens zien waarom het zo belangrijk om bij gezondheidszorg ook de sociale aspecten in acht te nemen en waarom studenten tijdens hun opleiding bewustwording moeten creëren van bestaande sociale verschillen. Ze verteld openhartig hoe ze stereotypering probeert te vermijden en hoe haar persoonlijke omstandigheden van invloed zijn geweest gedurende het Grassroots-project.
Voor meer informatie en vragen over de UvA TLC Grasroots-beurs kan je ook contact opnemen met coördinator Sjoukje Kerman.
Bekijk het UvA-profiel voor meer informatie over beurshouder Marlies Oostland.
Bekijk de website van het AmsterdamUMC voor meer informatie over beurshouder Tom van Riet.
Bekijk de website van het AmsterdamUMC voor meer informatie over beurshouder Jeanine Suurmond.